smocza krew

Podaruj książkę


Podaruj książkę
facebook

Ana Veloso „Pieśń kolibra”

aleksnadra | 15 lutego 2013, 10:49 | 0 | 72

obyczajowa, POLECANE, Powieść

Plemiona afrykańskie uznane za dzikie, nieokrzesane, niebezpieczne nie miały łatwej drogi w procesie cywilizacji. Niepiśmienność, brak umiejętności czytania, barbarzyńskie praktyki i rytuały, w odczuciu białego człowieka skazywały ich na role podludzi, niewolników wykorzystywanych do wykonywania najcięższych prac czy usługiwaniu panom. Traktowani jak zwierzęta, zmuszani do pracy ponad miarę, często aż do śmierci. Poprzez stosowanie wymyślnych kar cielesnych, morzenie głodem byli zmuszani porzucić ojczystą mowę, wierzenia, tradycje, tożsamość. To osłabienie ich ducha powodowało, że poddawali się swej nowej roli i tracili wiarę na inne, lepsze, godniejsze życie.

Ana Veloso w swojej książce „Pieśń kolibra” opisała jedną z historii, która mogła być udziałem Afrykańczyków w tym haniebnym dla kultury Zachodu czasie.

XVIII wiek, przenosimy się do Brazylii, na plantację trzciny cukrowej Sao Fidelio. Głównymi bohaterami są: Lua- młoda domowa niewolnica, Ze- czarny pracownik polowy, buntownik marzący o lepszym życiu i Kasinda- afrykańska staruszka budząca lęk u współtowarzyszy niedoli i białych właścicieli plantacji. Losy tych trojga łączą się i przeplatają w zupełnie niespodziewany i zaskakujący sposób.

Dzięki ich sylwetkom mamy szanse poznać cały przebieg zniewolenia Afrykańczyków od momentu uprowadzenia poprzez wszelkie trudy podróży, po proces kształtowania i formowania ich na „białą modłę”. Nie jest to tylko suchy, czysto informacyjny przekaz. To przepełniona emocjami, bohaterów i czytelnika, relacja z zagłady człowieczeństwa i tożsamości. Jesteśmy świadkami ogromnego festiwalu wszelakich uczuć: bólu, tęsknoty, uporu, zrywu do walki, obrony, poddania się, otępienia, niedowierzania, złości i wielu, wielu innych.

Historia Kasindy jest brutalna, odziera ze złudzeń, ale jednocześnie daje nadzieje, że jej los wreszcie się odmieni, że jej udręka nie poszła na marne, a Lua i Ze spełnią jej testament miłości. Na podstawie doświadczeń Kasindy podglądamy także przebieg i sposób asymilacji Afrykańczyków w nowej rzeczywistości. Jak odbierają zmianę religii, jak odnajdują się w chrześcijańskich obrzędach, nauce języka. Obserwujemy ich podczas pracy, buntów, ucieczek. Jesteśmy przy nich gdy kochają, nienawidzą, żenią się, rodzą dzieci, opłakują zmarłych.

Ana Veloso poszła o krok dalej i pokazała nam inny odcień tej samej strony medalu, a jest nią spełnienie i radość z wykonywania niewolniczej pracy, pobieranie z niej wymiernych korzyści, pewnej stabilności, braku zmartwień. Rodzi się jednak pytanie: Czy taki stan względnej szczęśliwości może trwać wiecznie? Jakie wydarzenie może zniszczyć obraz obecnego życia, spowodować zmianę myślenia i chęć spektakularnych transformacji?

Autorka pokrótce ukazuje nam również trud życia białej kobiety, zdanej na łaskę swojego ojca, brata czy męża. I chociaż było to bytowanie w bogactwie, beztroskie, to mimo wszystko nosi znamiona życia na uwięzi, w złotej klatce. Kobiety nie miały prawa głosu były jedynie ozdobą i zabawką mężczyzn.

Powieść Any Veloso to książka wielowymiarowa, opisująca różne rodzaje zniewolenia. Te dosłowne i budzące ogromny sprzeciw, jak i te mentalne często niedostrzegalne. W „Pieśni kolibra” odnajdziemy prawdę na temat prawdziwej wolności zarówno ciała jak i ducha. Książka jest pełna dylematów rozterek, rozgrywek z własnym sumieniem, wolą i rozumem. Doszukuje się znaczenia wyborów na własne życie i na całe otoczenie. Ana Veloso stworzyła bardzo klimatyczną opowieść z czasów kiedy biały człowiek okazał się największym oprawcą i tyranem.

Książka „Pieśń kolibra” została wydana (i udostępniona do recenzji) przez Wydawnictwo Świat Książki

O autorze

aleksnadra


283


Jestem spod znaku Bliźniąt. Mieszkam na wsi między Gdynią a Gdańskiem. Jestem mamą dwóch uroczych synków Bartusia i Dominisia :) Uwielbiam czytać, książki to mój nałóg, do którego chętnie się przyznaję. Nazywam siebie książkoholiczką. Nie mam ulubionego gatunku, moje zainteresowania są wszechstronne a więc lektury, które wybieram też są takie. Bardzo interesują mnie książki historyczne, zwłaszcza jeżeli dotykają okresu II wojny światowej i Holokaustu. Czytuję biografie wybranych postaci, celebrytów. Uwielbiam powieści obyczajowe i nie stronię od romansów, kryminałów czy fantastyki :) Nie zamykam się tylko i wyłącznie na papierowe, tradycyjne książki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *